Dálkový průzkum Země GISAT
družice družicová data Historie Mezinárodní programy Přehled družicových systémů Aplikační oblasti Zpracování dat DPZ Galerie DPZ linky4,5 mld let dlouhá historie Země je historií změn. Až v poslední době se ukázalo, že lidské aktivity a jejich dopady dosáhly velikosti geologických sil. Přitom však ani vědci neznají přesně kauzální vztah příčiny a následku, ani vztahy mezi zemí, oceánem a atmosférou. Jen s nejistotami lze předvídat např. vliv změn v zemském krytu (a souvisejících změn ve využití území) na globální klimatický systém. Je zapotřebí velkého množství dat, na mnoha místech a v dlouhých časových řadách. Jediným proveditelným způsobem sběru těchto dat jsou dnes „dálkové senzory“ operující ve vesmíru.
Dálkový průzkum Země je metoda získávání informací o objektech na zemském povrchu, pod ním, i v zemské atmosféře. Jejím hlavním rysem je to, že se při jejím použití shromažďují údaje o zemském povrchu „na dálku“ prostřednictvím elektromagnetického záření.
Nejčastěji se k tomu používá družic, které jsou vybavené potřebnými přístroji. Družice obíhají kolem Země neustále, a tak mohou i nepřetržitě sledovat její povrch. Data zaznamenávají, a pak radiovou cestou předávají do přijímacích stanic. Odtud se data rozesílají klasickou i elektronickou poštou zájemcům po celém světě.
V této sekci budeme postupně zveřejňovat odbornější a více technické informace, údaje a texty z oboru DPZ. Cílem je poskytnout návštěvníkům našich stránek nejen informace související s komerčním charakterem naší činnosti, ale také sledovat širší kontext a informovat o nejnovějších trendech v oblasti dálkového průzkumu Země (DPZ) a souvisejících oborech.