EROS

EROS program (Earth Resources Observation System) řízený izraelskou společností ImageSat International N.V. má v úmyslu pracovat s konstelací 8 komerčních zobrazovacích družic na nízké oběžné dráze (Low Earth Orbit). ImageSat se stal první zahraniční firmou, která umístila na oběžnou dráhu komerční družici s velmi vysokým rozlišením vedle amerických společností.

Družice EROS jsou lehké, pohybující se na nízké oběžné dráze, pořizující panchromatická data s velmi vysokým rozlišením. Jsou navrženy tak, aby mohly rychle měnit zaměření na různá místa, které je zapotřebí pořídit pro zákazníka. V současné době se používají dva modely družic EROS a třetí je v závěrečné fázi vývoje. Družice EROS-A1 a EROS-B oběhnou Zemi za den patnáctkrát. Družice se mohou vyklánět vpravo i vlevo pod úhlem 45° nebo ještě víc. Vyklonění umožňuje družici vidět ve skutečnosti jakékoliv místo na Zemi častěji jak 2-3krát týdně.

ImageSat International nabízí různé typy panchromatických dat z družic EROS-A1 a EROS-B, které jsou charakterizovány buď:
  • způsobem, jaký družice používá k pořízení nových dat
  • úrovní zpracování provedeného na zemi po pořízení a přijetí dat přijímací stanicí

Standardní produkty EROS jsou nabízeny s maximální oblačností do 20%.

 

EROS-A1

První družice, EROS-A1 byla vynesena na oběžnou dráhu 5. prosince 2000 ruskou raketou Start-1. Je první družicí konstelace družic pohybujících se na slunečně-synchronní dráze, jejíž životnost je plánována do konce roku 2010. Tato 250kg vážící družice pořídila první data pro komerční účely již 1. ledna 2001.

EROS-A1 je vybavena kamerou, jejíž ohnisková rovina CCD (Charge Coupled Device) detektorů pořizuje standardní data s rozlišením 1.9m při šířce záběru 14km v nadiru ve výšce přibližně 500km. Přenosová rychlost dat je 70 Mbit/s.

 

nahoru

EROS-B

Družice byla vynesena na oběžnou dráhu 25. dubna 2006 ruskou raketou Start-1, aby uspokojila stále rostoucí poptávku trhu po datech s velmi vysokým rozlišením. Zároveň zlepšila také termínové rozlišení satelitů skupiny EROS.

Nepatrně větší, ale stejná vzhledem jako EROS-A1, má EROS-B lepší vybavení, včetně větší kamery typu CCD/TDI (Charge Coupled Device/Time Delay Integration) se standardním panchromatickým rozlišením 0.70m ve výšce 500km, velikost scény 7×7km, větší palubní paměť, lepší stabilizační přesnost a rychlejší přenos dat. Plánovaná životnost je opět 10 let jako u EROS-A1.

 

nahoru

EROS-C

Start této družice je plánován na rok 2009. Družice by měla vážit 350kg a pohybovat se na slunečně-synchronní dráze ve výšce 500km.Na rozdíl do předchozích dvou družic by měla pořizovat jak panchromatická data s rozlišením 0.7m, tak i multispektrální s rozlišením 2.8m při šířce záběru 11km.

 

nahoru

Družice EROS

Družice Senzor Typ dat Počet pásem Prostorové rozlišení [m] Archiv od
EROS B EROS B Optická 1 0.7 2006
EROS A EROS A Optická 1 1.8 2000
 
 

nahoru