QuickBird

Ve večerních hodinách středoevropského času 18.10.2001 byla na oběžnou dráhu ve výšce 450 km uvedena nová družice velmi vysokého rozlišení patřící společnosti DigitalGlobe (start družice byl již mnohokrát odložen, jen v roce 2001 to bylo šestkrát). Stalo se tak po úspěšném startu rakety Delta II z vojenské základny Vandenberg v Kalifornii. Družici s hmotností téměř 1 tuna a délkou 3 metry postavily společně firmy Ball Aerospace & Technologies Corp., Kodak a Fokker Space. Tyto firmy patří ke světové technologické špičce ve svém oboru. Družice má plánovanou životnost 5 let. Po tu dobu by měla dodávat vysoce kvalitní data pro široké spektrum aplikací od mapování jakéhokoliv místa na světě přes ohodnocování pozemků až po využívání v pojišťovnictví.

Společnost DigitalGlobe (dříve EarthWatch) jako nenapravitelný optimista připravila ke startu svoji třetí družici poté, co její dva předešlé pokusy v letech 1997 (24.12.1997 družice EarlyBird, která byla úspěšně vynešena na oběžnou dráhu raketou Start-1 z kosmodromu Svobodny, Rusko, po čtyřech dnech spadla z oběžné dráhy kvůli problémům s napájecí sítí, v dubnu roku 1998 oznámila firma EarthWatch ztrátu této družice) a 2000 (druhá družice v pořadí QuickBird1 měla být vynesena na oběžnou dráhu v listopadu roku 2000 z kosmodromu Plesetsk, Rusko – i tento pokus bohužel skončil nezdarem). Zatímco její první družice byla světovým premiantem v kategorii soukromých družic s velmi vysokým rozlišením, QuickBird2 (QuickBird) je v pořadí již druhou družicí této kategorie (po Ikonosu).

Přesto i tentokrát má družice QuickBird některé přednosti. Především to je rozlišovací schopnost, která s velikostí pixelu 60 cm nastoluje rekord mezi civilními družicemi. Za druhé to je unikátní manévrovácí schopnost družice, která se celá může natáčet jak v rovině letu tak i napříč dráhy o úhel až 25 stupňů. To se projevuje jednak 544 km širokým pásem na zemském povrchu, v němž se může provádět měření a také schopností pořizovat stereoskopické scény ve směru letu. Rozlišení panchromatických dat se pohybuje v rozmezí od 60-ti cm při měření v nadiru do 72 cm ve směru pozorování 25 stupňů. V multispektrálním módu jsou data pořizována s rozlišením 2,4 – 2,8 m. Velikost scény je zhruba 16,5 km x 16,5 km.

Základní stereodvojice jsou pořizovány jak v panchromatickém módu, tak multispektrálním. Překryt takovéto dvojice scén je 90%. Standardní produty jsou radiometricky kalibrované a transformované do kartografické projekce. Polohová přesnost dat je 14 m RMSE. V případě zájmu o nová data je možné zakoupit libovolně definované území s minimální plochou 64 km2 , u archivních dat je minimální plocha 25km2. Pro oba případy platí, že minimální šířka území ve všech bodech musí splňovat podmínku 5km.

Podobně jako u Ikonosu, je možné získat i spojená panchromatická a multispektrální data v produktu zvaném “pan-sharpening”, tedy multispektrální data s rozlišením 60 cm.

Firma DigitalGlobe plánuje start dalších družic. Koncem roku 2007 by měla být vynešena na oběžnou dráhu družice WorldView I. Rozlišení v panchromatickém módu by mělo být 45cm, výška letu bude 450km, perioda snímání 1.7 dne – družice bude mít schopnost pořídit za jeden den 750 000km² s půlmetrovým rozlišením. Vybavena bude nejmodernějším systémem na určování vlastní polohy, možnost pořizovat stereodvojice zůstane.
WorldView II – start této družice se očekává v roce 2008. Výška letu by měla být 770km, WorldView II umožní DigitalGlobe nabízet panchromatická data s rozlišením 45cm a multispektrální s rozlišením 1,8m. Perioda snímání bude 1 den s možností pokrýt v průběhu jednoho dne území o velikosti 975 000km². Družice bude mít standardně čtyři multispektrální pásma (červené, modré, zelené a blízké infračervené) a současně čtyři nová pásma (krátkovlnné modré, žluté, okraj červeného pásma a blízké infračervené 2).

Aplikace
Data data mají široké spektrum použití. Jsou vhodná pro detailní mapování (až do měřítka 1:5000) a řadu dalších aplikací, např. 3D modely měst, řízení přírodních zdrojů, urbanismus, telekomunikace, precizní zemědělství, kontrolu zemědělských aktivit, inventarizaci lesních porostů, mapování rozptýlené vegetace, monitorování skládek, rekultivace, mapování dopravních sítí, pojišťovnictví, tvorbu digitálního modelu terénu.

 

Družice QuickBird

Družice Senzor Typ dat Počet pásem Prostorové rozlišení [m] Archiv od
QuickBird MS Optická 4 2.4 2001
QuickBird PAN Optická 1 0.6 2001
 
 

nahoru