Družicová data

Družicová data

Družice IKONOS LANDSAT QUICKBIRD SPOT ASTER ERS RADARSAT TERRASAR-X Družicové snímky Družicové scény GISAT Satellite data and Images DPZ - dálkový průzkum Země

Družicové snímky se v posledním desetiletí staly jedním z nejčastěji využívaných zdrojů geografické informace v mnoha oborech lidské činnosti. Bylo to umožněno zejména rychlým technologickým vývojem v oblasti dálkového průzkumu Země, díky kterému se tento obor přesunul z oblasti výzkumné a vojenské do komerční sféry. V dnešní době již neexistují prakticky žádná omezení pokud jde o dostupnost družicových dat a jejich využití. Počet družic pořizujících obrazová data pro komerční účely se dnes pohybuje v několika desítkách a v následujících letech je plánováno uvést do provozu řadu dalších družicových systémů. Prakticky každý uživatel tak má možnost vybrat si data, která budou vyhovovat jeho potřebám a požadavkům.

Obrovský posun nastal především v oblasti prostorového rozlišení. Nejnovější družice dnes umožňují získat snímky s přesností lepší než 1 m vhodné pro mapování v měřítcích 1:5 000 až 1:10 000. I při tomto detailu si zachovávají družicová data vysoké spektrální rozlišení a v barevném režimu jsou snímky vždy pořizovány také v oblasti infračervené části optického spektra. Současně jsou dnes také k dispozici specifické družicové systémy pořizující data radarová nebo hyperspektrální.

Stále častější využívání družicových snímků je umožněno jejich lepší dostupností. Až na výjimky byl uživatel dříve odkázán na archívy snímků pořizovaných bez ohledu na klimatické podmínky nebo přání zákazníka. V dnešní době již většina komerčně orientovaných družicových systémů umožňuje pořízení snímků na základě individuální žádosti zákazníka. Ten má možnost přesně definovat území, vybrat vhodné časové období i další parametry požadovaných družicových dat.

Veškerá pořizovaná data jsou vždy archivována. Díky tomu stále narůstá počet aplikací založených na studiu vývoje a posouzení změn nejrůznějších aspektů životního prostředí. Rozsáhlé archívy v kombinaci se snadnou dostupností aktuálních snímků prakticky jakéhokoliv území povyšují družicová data na neocenitelný informační zdroj a činí z nich mapovací nástroj dostupný každému uživateli. Ceny družicových snímků se přizpůsobily konkurenčnímu prostředí na trhu geografických dat a díky tomu se družicová data stále častěji stávají efektivnější alternativou použití klasických postupů, např. leteckého snímkování nebo pozemního mapování.

 

Aktuální zprávy

1bb1c_illustration
27.01.2015

Dvojice družic Pléiades...

… nasnímala vznik dalšího vulkanického ostrova v Tichém oceánu. More

 
870cb_illustration
21.12.2014

Velké střídání nastává …

…mezi družicemi velmi vysokého rozlišení, WorldView-3 přichází a QuickBird se loučí. More

 
23cde_illustration
19.12.2014

Nová družice Spot 7…

… přechází do komerčního režimu provozu a její jméno se mění na Azersky. More

 
64687_illustration
25.08.2014

Radarová družice ALOS 2…

… byla úspěšně vypuštěna z japonského kosmodromu a nyní již pořizuje první snímky. More

 
5eac6_bda52-illustration
23.07.2014

Limit rozlišení snímků...

... družic DigitalGlobe byl pro všechny komerční zákazníky výrazně zlepšen. More

 

Další zprávy najdete v sekci Novinky.