Zprávy ze světa

C175e_illustration
11.06.2014

SkyBox Imaging...

… byla koupena společností Google za cenu 500 milionů amerických dolarů.

Pro soukromou americkou společnost SkyBox Imaging, která vznikla před pouhými pěti lety, je to rozhodně lichotivá cena. Google zase touto akvizicí pravděpodobně už definitivně proniká do oblasti družicových technologií a průzkumu Země.

Nejzajímavějším hmotným aktivem zakoupené společnosti je totiž družice SkySat-1, která byla vynesena na oběžnou dráhu v listopadu 2013 a nyní už úspěšně pořizuje data pro digitální barevné snímky povrchu Země s rozlišením podrobností až 90 cm a nebo i černobílé videozáběry v délce 90 sekund a rozlišením podrobností cca 1.1 metru. Společnost Google za své peníze získala do svého vlastnictní nejenom výkonnou družici, ale především si tak koupila úspěšné experty a moderní technologii.

Společnost SkyBox Imaging tuto družici totiž nejen provozovala, ale především si jí prakticky sama navrhla a postavila. Ačkoliv je družice SkySat zatím na oběžné dráze jenom jedna, je to dosud nejmenší družice schopná pořizovat takováto data velmi vysokého rozlišení. Dostatečně malé družice pak lze vypouštět na oběžnou dráhu levněji a častěji, kdy se přidají do zbývajícího volného nákladového prostoru rakety jako sekundární náklad. Tuto prokazatelně úspěšnou technologii miniaturizace družic tak nyní získává Google.

Uzavření dohody o koupi společnosti SkyBox Imaging bylo oficiálně ohlášeno 10. července 2014, nyní se čeká na vyjádření amerických regulačních úřadů.

Dřívější článek věnovaný uvedení družice SkySat-1 do provozu a pořízení prvních snímků je možné na našich stránkách nalézt zde.

 

nahoru

zpět