Zprávy ze světa

5eac6_bda52-illustration
23.07.2014

Limit rozlišení snímků...

... družic DigitalGlobe byl pro všechny komerční zákazníky výrazně zlepšen.

Dosud byla nabízena nejlepší komerční obrazová družicová data s velikostí obrazového bodu (pixelu) odpovídající objektům 0.5 metru na snímaném zemském povrchu, nyní se otevírá cesta k obrazovým datům s až dvakrát lepším rozlišením. Nejedná se ale o průlom technologický, nýbrž legislativní. Problémem totiž byla licence, kterou vláda USA omezovala rozlišení zákazníkům prodávaných dat na nanejvýš půl metru. Současné nařízení ministerstva obchodu USA tuto restrikci uvolnilo a umožňuje společnosti DigitalGlobe prodávat volně všem zákazníkům obrazová data až do rozlišení 25 cm.

Jednání o změně této regulace byla poměrně složitá a celý proces trval výrazně déle než 120 dnů, což je v USA standardní doba pro rozhodování úřadů v podobných záležitostech. Úředníci si vyžádali vyjádření ministerstva obrany i zpravodajských služeb a pak bylo jejich rozhodnutí ještě odesláno do Bílého domu ke konečnému schválení.

Společnost DigitalGlobe už nyní nabízí některá data pořízená současnými družicemi v lepším rozlišení, než jaké bylo dostupné dříve. Pokud nejsou data pořízená pod příliš šikmými úhly k zemskému povrchu (kdy je rozlišení v důsledku geometrie nižší), umožňuje kvalita optických senzorů u některých družic získat z nasnímaných dat lepší rozlišení, než jaké bylo nabízeno dosud.

Jedná se o družice:
Ikonos: rozlišení až 82 cm (dříve pouze 1 metr),
WorldView2: rozlišení až 46 cm (dříve pouze 50 cm),
GeoEye1: rozlišení až 41 cm (dříve pouze 50 cm).

Rozlišení u zbývajících dvou družic zůstává nezměněno, jsou to družice QuickBird s rozlišením 61 cm a WorldView1 s rozlišením 50 cm.

Nejpodrobnější komerčně dostupná data má za několik měsíců začít pořizovat nově vypuštěná družice Worldview3 a to v rozlišení 31 cm. Společnost DigitalGlobe rovněž urychlila přípravy k vypuštění další družice (momentálně stavěné pod názvem GeoEye2), kde se zatím předpokládá rozlišení pořizovaných dat také 31cm. A konstrukci a zprovoznění budoucích družic pro pořizování komerčních dat do rozlišení 25 cm legislativně už nic nebrání.

Za nynější změnou postoje vlády USA je především fakt, že se několik dalších zemí chystá vypustit vlastní družice s rozlišením lepším než je 0.5 metru. Nejvážnějšími konkurenty bude připravovaná indická družice Cartosat 3, která by měla být schopná pořizovat data v rozlišení dokonce až 25 cm a rovněž Japonsko připravuje družici pro snímání dat v rozlišení 30 cm. V případě vypuštění a zprovoznění těchto družic by tak soukromá americká společnost DigitalGlobe byla v komerční oblasti s původní licencí výrazně konkurenčně znevýhodněná oproti zahraničním poskytovatelům družicových dat, kteří restriktivní omezení rozlišení určené vládou USA dodržovat nemusí.

Rozlišení komerčních družicových dat se tak vyrovnává rozlišení leteckých snímků, které se v současnosti obvykle pořizují právě v rozlišení 25 až 50 cm. Družicová data jsou navíc často pořizována s větším počtem barevných spektrálních kanálů, než kolik nabízejí obvyklé letecké snímky, takže informační hodnota družicových dat bývá výrazně větší.

 

nahoru

zpět