Zprávy ze světa

1bb1c_illustration
27.01.2015

Dvojice družic Pléiades...

… nasnímala vznik dalšího vulkanického ostrova v Tichém oceánu.

Podmořská sopka v ostrovním království Tonga v Polynésii se 19.prosince 2014 probudila po pětiletém spánku k životu a během následujícího měsíce vyvrhla tolik hmoty, že se nad mořskou hladinou vynořil nový ostrov.

Nejsilnější aktivita sopky probíhala na počátku roku 2015 a hlavní část nového ostrova byla nad hladinou 16. ledna. Družicový snímek z 19. ledna už pak ukazuje výrazně slábnoucí sopečnou čínnost a oficiálně byla sopečná erupce označná za ukončenou 26.ledna 2015, kdy už nebyly pozorovány nad sopečnými průduchy žádné sopečné plyny, popel nebo do vzduchu vyvržené kameny. V té době byl nový ostrov zhruba kilometr široký dva kilometry dlouhý a jeho pobřeží se spojilo s pobřežím západně ležícího sousedního ostrova.

V sousedství podmořské sopky jsou dva ostrovy Hunga Tonga (severně od sopky) a Hunga Ha’apai (západně od sopky), oba jsou necelé dva kilometry dlouhé a jsou praděpodobně zbytkem okraje sopečné kaldery vzniklé při dávnějších erupcích. Jmény obou ostrovů se většinou označuje i blízká podmořská sopka. Ostrovy jsou neobydlené kvůli poměrně časté sopečné aktivitě, zemětřesením i kvůli nedostatku vhodných a bezpečných kotvišť u jejich břehů. Oba původně zelené ostrovy jsou nyní zasypané silnou vrstvou popela.

Předchozí erupce u této sopky proběhla v roce 2009 a v nejbližší minulosti byla v této oblasti zaznamenaná sopečná aktivita v letech 1988, 1937 a 1912, ale nepochybně zde proběhlo i mnoho starších erupcí v dávnější minulosti. Samotné království Tonga se rozkládá na 176 ostrovech roztroušených po obrovské ploše 700 000 km2. Tyto dva neobydlené ostrovy u podmořské sopky jsou v místní mytologii označované jako „ostrovy skákající sem a tam“.

Sopka se nachází necelé 2000 km severovýchodné od pobřeží Nového Zélandu a zhruba 800 km od ostrovů Fidži a Samoa. Pára, prach a plyny vyvržené sopkou do ovzduší představovaly riziko i pro místní letecký provoz. Protože 11.ledna 2015 dosahoval sloupec popela až do výšky 9 km, musel být následující den let novozélandský aerolinií odkloněn na blízkou Samou a další lety v oblasti byly rušeny až do 16. ledna. Dusík a fosfor vypuštěný sopkou do oceánu způsobil v okolí rozbujení růstu řas, které pak zabarvují vodu a vyvolávají jev známý jako „rudý příliv“. Sopečné plyny ve vzduchu pak způsobily kyselé deště v okruhu zhruba do 10km.


Obr.: Snímky pořízené dvojící družic Pléiades. První snímek byl pořízen 2.7.2014 dlouho před počátkem erupce a druhý po jejím vrcholu aktivity a zklidnění dne 19.1.2015. Zdroj: Copyright: CNES 2015, Distribution Airbus DS / Spot Image

Tento nový ostrov ale příliš dlouhá existence asi nečeká, materiál, ze kterého je složen, je pravděpodobně z velké části jen sopečný popel a není tak dostatečně pevný. Nový ostrov nejpíš podlehne erozi během několika měsíců a zmizí zpět ve vlnách.

Vznik nového ostrova v Polynésii se udál rok poté, co družice Pléiades nasnímaly podobnou sopečnou událost u japonského ostrova Nishino. Článek je možné nalézt zde.
Družice Pléiades jsou provozované společností Airbus Defence and Space a pořizují optická data velmi vysokého rozlišení až 0.5 metru.
Technické podrobnosti o družici, o pořizovaných obrazových datech a odkazy na další články o družici Pléiades 1A je možné na našich stránkách nalézt zde a o její sesterské družici Pléiades 1B pak zde.

 

nahoru

zpět