Zprávy ze světa

6d6fb_illustration
30.05.2018

Britská družice VividX2...

… je prototypem pro novou soustavy družic pořizujících barevné videozáběry Země.

Družice ve zkušebním režimu už pořizuje z oběžné dráhy první obrazová data, přičemž se nejedná pouze o nehybné snímky povrchu Země, ale i barevné videozáběry s rozlišením podrobností 1 metr. Britská společnost Earth-i plánuje vypustit 15 takových družic, které by vytvořily soustavu pojmenovanou jako Vivid-i a společně by byly schopné pro zákazníky komerčně pořizovat tyto barevné videozáběry zájmových území i dvakrát denně. Jednotlivá družice je při přeletu schopná pořídít videozáběr daného území na maximální ploše 5×5 km a v délce do dvou minut.

Současný úspěšně vypuštěný prototyp dostal komerční jméno VividX2, dříve byl označován jako Carbonite-2 (nebo i jako EiX-2) a byl postaven britskou společností Surrey Satellite Technology. Britská společnost Earth-i si už objednala u tohoto výrobce 5 dalších družic vycházejících z této konstrukce, které by měly být vypuštěné krátce po předpokládaném úspěšném dokončení testování současného prototypu VividX2 na oběžné dráze.

Obr.: Těleso družice VividX2 (Carbonite-2)  má rozměry 65 x 65 x 72 cm a hmotnost 100 kg.  Zdroj: Earth-i, SSTL

 

Obr.: Těleso družice VividX2 (Carbonite-2) má rozměry 65×65 x 72 cm a hmotnost 100 kg. Zdroj: Earth-i, SSTL

Kromě barevných videozáběrů ve velmi vysokém rozlišení 1 metr mají tyto družice vynikat i svou nízkonákladovostí při konstrukci i vypouštění na oběžnou dráhu. Pro své poměrně malé rozměry i hmotnost bylo možné tuto prototypovou družici nechat vynést v rámci komerční kosmonautiky jako sekundární náklad, kdy se při startu rakety s primárním nákladem nabízí přebývající nosnost rakety a zbývající volné místo v nákladovém prostoru pro využití dalším zájemcům.
V tomto případě byl využit start rakety s indickou družicí CartoSat-2F (hmotnost této družice byla 710 kg) k vynesení 30 dalších menších družic pocházejících nejen z Indie, ale i z USA, Jižní Koreje, Kanady, Velké Británie, Finska a Francie a mezi nimi byla i družice Vivid-X2 (hmotnosti 100 kg).

Obr.: Indická raketa PSLV startuje z kosmodromu Šríharikota 12. ledna 2018 ve 3:58 světového koordinovaného času UTC (9:28 místního indického času) s 31 družicemi na palubě, mezi nimi je i britská družice VividX2. Zdroj: ISRO

 

Obr.: Indická raketa PSLV startuje z kosmodromu Šríharikota 12. ledna 2018 ve 3:58 světového koordinovaného času UTC (9:28 místního indického času) s 31 družicemi na palubě, mezi nimi je i britská družice VividX2. Zdroj: ISRO

První experimentální prototyp budoucích družic řady Vivid-i odstartoval pod názvem Carbonite-1 dne 10. 7. 2015 a měl tehdy kameru pro pořizování pouze černobílých videozáběrů. Nynější exemplář má kromě barevné kamery i výrazně vylepšené palubní elektronické vybavení (tzv. avioniku) a rychlejší přenos dat.

Nová družice VividX2 bude nyní procházet několik měsíců obdobím intenzivního testování jejích přístrojů a posuzováním kvality pořízených zkušebních dat. Pokud se konstrukce družice VividX2 osvědčí podle předpokladů, prvních pět družic soustavy Vivid-i postavených podle jejího vzoru by mělo být vyneseno na oběžnou dráhu někdy okolo druhé poloviny roku 2019.

Obr.: Dubajské letiště nasnímané družicí VividX2.  Zdroj: Earth-i

 

Obr.: Dubajské letiště nasnímané družicí VividX2 během jejího zkušebního období. Zdroj: Earth-i

Ukázky videozáběrů pořízených družicí VividX2 v průběhu prvních měsíců jejího zkušebního období je možné shlédnout zde, nebo na anglických stránkách společnosti Earth-i zde.

Družic pořizujících komerčně dostupná statická obrazová data povrchu Země ve velmi vysokém rozlišení (1 metr až desítky centimetrů) je poměrně široký výběr, ale kamer pořizujících z oběžné dráhy pohyblivé videozáběry je jen několik. Jsou to například nové čínské družice Jilin-1 a nebo kamera Iris na Mezinárodní vesmírné stanici ISS.
Starší článek o čínských družicích Jilin-1 je zde, článek o obrazových datech a videozáběrech pořizovaných z Mezinárodní vesmírné stanice ISS je zde.

Aktualizovaný přehled družic pořizujících obrazová data velmi vysokého rozlišení je zde.

Máte-li předběžný zájem o některá družicová data a nebo jejich zpracování, můžete kontaktovat oddělení prodeje a marketingu: marie.hakova[at]gisat.cz, tel: 270 003 732

Článek zpracoval: Jiří Šustera

 

nahoru

zpět