Zprávy ze světa

168cd_a1a82-spot-ilu
28.07.2008

Astrium vlastní Spot Image

Astrium se stala majoritním akcionářem francouzské společnosti Spotimage.

Astrium, evropská špičková firma v oblasti vesmírného programu, oznámila nákup dalšího podílu ve firmě Spot Image od Francouzské vesmírné agentury (CNES). Po tomto podstatném kroku bude Astrium vlastnit 81% a stane se tak majoritním akcionářem. V Astrium – v rámci divize služeb – spolu budou spolupracovat Infoterra a Spotimage. Astrium tím potvrzuje svůj záměr posílit svoji přítomnost v celém řetězci dálkového průzkumu Země: družice, družicová a letecká data, pozemní provozy, aplikace a management a distribuce informací.

Astrium se po 20 letech v dodávání družicových geografických informací povedl slušný komerční úspěch. Spotimage, jako exkluzívní operátor formace optických satelitů a partner mnoha dalších (např. korejský Kompsat-2, tajwanský Formovat-2 atd.) má největší nabídku družicových dat a služeb na trhu. Navíc se Spotimage připravuje na vypuštění Pleiády v roce 2010 – sestavy optických družic s rozlišením půl metru. Zároveň vyvíjí senzory pro vysoké rozlišení, aby byla zajištěna kontinuita poskytovaných služeb po roce 2012.

Astrium vyvíjí a provozuje vojenské i civilní družicové systémy. Má 12 tisíc zaměstnanců ve Francii, Německu, UK, Španělsku a Holandsku. Mezi její tři hlavní odvětví činnosti patří vesmírný transport (rakety a vesmírná infrastruktura), pozemní infrastruktura a služby. Astrium patří do skupiny EADS, což je vedoucí společnost ve vesmírném průmyslu (dále sem patří např. výrobce letadel Airbus nebo helikoptér Eurocopter).

Více informací o plánech Astrium naleznete zde.

 

nahoru

zpět